Rezultatele sportivilor din România la Olimpiadă

Cel mai aşteptat moment al anului 2012 pentru fanii sportului, Jocurile Olimpice de la Londra, desfăşurate între 27 iulie şi 12 august, ne-au adus întreceri cu o încărcătură emoţională foarte mare şi cu dispute care mai de care mai pasionante. România a reuşit să califice la competiţia din Marea Britanie un număr de 103 sportivi care au participat în cadrul a 15 discipline sportive şi care au obţinut 9 medalii (2 aur, 5 argint, 2 bronz), clasându-se pe locul 27 la general.

Iată o scurtă recapitulare a probelor în care au putut fi urmăriţi (la TV şi nu numai) sportivii români la această ediţie a Olimpiadei:

Ziua 1 – Sâmbătă, 28 iulie

  • Ora 11.30Canotaj, serii proba de Dublu rame fără cârmaci – perechea Georgeta Andrunache – Viorica Susanu a terminat pe locul al treilea în prima serie şi este nevoită să participe în recalificările de pe 30 iulie
  • Ora 12 – Ciclism (Cursa pe şosea) – Andrei Nechita nu a reuşit să termine cursa
  • Ora 12 – Înot, serii la 100 metri bras – Dragoş Agache nu a reuşit calificarea în semifinale şi îşi încheie evoluţia la această olimpiadă
  • Ora 13 – Gimnastică artistică, calificări proba masculină – România face un concurs destul de prost şi ratează calificarea în finala pe echipe; Flavius Koczi este singurul care va continua, el prinzând finalele la sol şi sărituri, precum şi pe cea de la individual compus
  • Ora 13.50 – Judo, categoria 48 kg – Alina Dumitru obţine prima medalie pentru delegaţia României, una de argint
  • Ora 15.30 – Tenis de câmp – Adrian Ungur şi Sorana Cîrstea vor intra primii în concursul de simplu cu şanse destul de reduse pentru medalii, dar cu mult entuziasm; ambii au pierdut în primul tur
  • Ora 22.30 – Tenis de masă – Daniela Dodean reuşeşte victoria după un meci extrem de dificil în turul al doilea; următoarea adversară va fi favorita 1 a competiţiei, chinezoaica Ning Ding

Ziua 2 – Duminică, 29 iulie

  • Ora 11Tir, proba de talere skeet – Lucia Mihalache ratează de puţin prezenţa în finală
  • Ora 11.30 – Gimnastică artistică, calificări proba feminină – România s-a calificat în finala pe echipe de pe locul al patrulea, în finalele individuale reuşind să prindă câte un loc Larisa Iordache (individual compus, locul 9), Sandra Izbaşa (individual compus, locul 11; sol, locul 2 şi sărituri, locul 2) şi Cătălina Ponor (bârnă, locul 8 şi sol, locul 7)
  • Ora 11.58Judo – pe saltelele din Londra se vor lupta Dan Fâşie (cat. 66 kg) şi Andreea Chiţu (cat. 52 kg); în principiu, şansele lor sunt foarte mici; cei doi nu au reuşit să obţină medalii pentru ţara noastră
  • Ora 12 – Tenis de masă – Daniela Dodean a fost învinsă cu 4-0 de principala favorită, iar Elisabeta Samara a reuşit să se califice în turul al patrulea
  • Ora 12.50Scrimă, proba de sabie individual – Rareş Dumitrescu a terminat concursul pe locul 4
  • Ora 13.20Înot, serii 400 metri liber – Camelia Potec ratează evoluţia în această probă
  • Ora 13.30Tenis de câmpSimona Halep a fost eliminată
  • Ora 13.50Canotaj, serii proba 8+1 – Nicoleta Albu, Beniko Barabas, Roxana Cogianu, Adelina Cojocariu, Irina Dorneanu, Talida Gidoiu, Cristina Grigoraş, Camelia Lupaşcu şi Ioana Rotaru sunt cele opt care vor încerca să obţină o nouă medalie în această probă care a adus multe satisfacţii României în ultimii ani; ele n-au reuşit calificarea directă în finală, dar vor încerca în recalificările de pe 31 iulie
  • Ora 20.20Polo, Grupa B – România câştigă previzibil primul meci cu Marea Britanie, scor 13-4

Ziua 3 – Luni, 30 iulie

  • Ora 11Tir, proba de 10 metri puşcă aer comprimat – Alin Moldoveanu reuşeşte o extraordinară supriză şi obţine medalia de aur
  • Ora 11.30Canotaj, recalificări în proba de dublu rame fără cârmaci – Andrunache şi Susanu câştigă şi acced în finală
  • Ora 12ÎnotCamelia Potec nu reuşeşte o clasare bună nici la 200 metri liber, la fel ca şi Alexandru Coci la 200 metri fluture
  • Ora 12Haltere, categoria 52 kg – Florin Croitoru nu prinde finala
  • Ora 12.05 – Judo, categoria 57 kg – Corina Căprioriu obţine a doua medalie de argint pentru România la judo feminin
  • Ora 12.40Canotaj, serii în proba de patru rame fără cârmaci masculin – Marius Vasile Cozmiuc, Florin Curuea, Alexandru Palamariu şi Cristi Ilie Pîrghie se califică în semifinale de pe locul al doilea în seria lor
  • Ora 13.30Tenis de câmp – Irina Begu pierde la Azarenka în trei seturi, iar la dublu au pierdut ambele perechi ale noastre, la masculin şi feminin
  • Ora 14 – Tenis de masă – Elisabeta Samara este eliminată în turul 4; Adrian Crişan câştigă meciul cu neamţul Timo Boll, favorit 4, cu scorul de 4-1
  • Ora 16.10 – Scrimă, proba de spadă individual – Simona Gherman şi Anca Măroiu pierd în sferturi

Ziua 4 – Marţi, 31 iulie

  • Ora 12Înot, 100 metri liber masculin – Norbert Trandafir a ratat calificarea
  • Ora 12Canotaj, recalificări – la 8+1 feminin suntem în finală
  • Ora 12Haltere, categoria 69 kg – Răzvan Martin obţine medalia de bronz
  • Ora 12.30Scrimă, proba de floretă individual – Radu Daraban este eliminat în turul 2
  • Ora 18.30 – Gimnastică artistică, finala probei feminine pe echipe – România obţine medalia de bronz
  • Ora 21.40Polo, Grupa B – al doilea meci pentru tricolori, unul foarte greu în compania reprezentativei Statelor Unite; înfrângere, scor 10-8
  • Ora 22 – Tenis de masă – Adrian Crişan evoluează în sferturi împotriva favoritului 5, Chih-Yuan Chuang (Taipei); este învins cu 4-0

Ziua 5 – Miercuri, 1 august

  • Ora 12Canotaj, finala probei feminine de dublu rame fără cârmaci – România termină cursa pe locul 5
  • Ora 14.30Haltere, categoria 69 kg – Roxana Cocoş aduce o nouă medalie de argint delegaţiei noastre
  • Ora 16.10 – Scrimă, proba de sabie individual – Bianca Pascu a fost eliminată în primul tur

Ziua 6 – Joi, 2 august

  • Ora 11.37 – Judo, categoria 100 kg – Daniel Brata pierde din prima confruntare şi este eliminat
  • Ora 12Canotaj – echipajul masculin de patru rame fără cârmaci nu reuşeşte calificarea în finală; în proba feminină de 8+1, româncele încheie pe poziţia a patra
  • Ora 12ÎnotNorbert Trandafir reuşeşte calificarea în semifinale la 50 metri liber, dar termină pe ultimul loc în seria lui; Camelia Potec termină ultima în serii la 800 metri liber
  • Ora 17.30Polo, Grupa B – România pierde şi cel de-al treilea meci, 15-17 cu Ungaria
  • Ora 18.30Gimnastică artistică, proba feminină de individual compus – Sandra Izbaşa pe 5, Larisa Iordache pe 9
  • Ora 23.30 – Box, categoria 75 kg – Bogdan Juratoni este hotărât să facă un concurs mare la aceste Jocuri Olimpice, declarând la plecarea din România că se gândeşte la medalia de aur; nu va fi uşor, dar nu este imposibil, Bogdan plecând cu a cincea şansă în viziunea specialiştilor; dezamăgeşte însă şi este învins încă din primul său meci

Ziua 7 – Vineri, 3 august

  • Ora 11.37 – Judo, categoria +100 kg – ieşeanul Vlăduţ Simionescu pierde în optimi
  • Ora 12.25Atletism – Cristina Bujin nu reuşeşte să facă baremul pentru finală; Bianca Răzor nu prinde semifinalele la 400 metri; Nicoleta Grasu şi Andreea Ogrăzeanu nu prind finalele la aruncarea discului, respectiv 100 metri
  • Ora 13.30Scrimă, proba de sabie pe echipe – România bifează o nouă medalie de argint
  • Ora 21 – Haltere, categoria 85 kg – Gabriel Sîncrăian are o evoluţie sub aşteptări în finală

Ziua 8 – Sâmbătă, 4 august

  • Ora 12Polo, Grupa B – penultimul meci pentru români; adversarii din Muntenegru pot fi învinşi cu o evoluţie aproape de perfecţiune şi determinare maximă; minunea n-a venit şi poloiştii bifează încă o înfrângere (12-8)
  • Ora 12.30Scrimă, proba de spadă pe echipe – PowerPraf în primul meci; Coreea de Sud învinge România în sferturi cu 45-38
  • Ora 12.30Canotaj, finala B a probei masculine de patru rame fără cârmaci – locul 12
  • Ora 13.30Atletism – Ancuţa Bobocel şi Cristina Casandra nu se califică în finala probei de 3000 metri obstacole

Ziua 9 – Duminică, 5 august

  • Ora 13Atletism, proba feminină de maraton – veteranele Constantina Diţă şi Lidia Şimon au alergat modest la ultima lor Olimpiadă din carieră
  • Ora 16Gimnastică artistică, concursurile individuale pe aparate – Sandra Izbaşa a cucerit medalia de aur la sărituri
  • Ora 16.45Box feminin, categoria 60 kg – Mihaela Lăcătuş a fost învinsă în primul meci al unei pugiliste din România la Jocurile Olimpice

Ziua 10 – Luni, 6 august

  • Ora 11.30Kaiac-canoe, proba masculină de 1000 metri la simplu – Iosif Chirilă nu reuşeşte să prindă finala
  • Ora 16.10Polo, Grupa B – România dispută ultimul meci, unul extrem de greu împotriva Serbiei, în care se va încerca limitarea scorului la o diferenţă rezonabilă; n-au izbutit, scor final 4-12
  • Ora 17.40 – Gimnastică artistică, concursurile individuale pe aparate – Flavius Koczi termină pe 7 finala de la sărituri

Ziua 11 – Marţi, 7 august

  • Ora 11.30Kaiac-canoe – Ionel Gavrilă, Toni Ioneticu, Traian Neagu şi Ştefan Vasile s-au calificat în finala probei de K4 1000 metri; Alexandru Dumitrescu şi Victor Mihalachi sunt şi ei în finală la C2 1000 metri; Irina Lauric şi Iuliana Paleu vor face şi ele finala în proba de K2 500 metri
  • Ora 12.55Atletism – Roxana Bârcă termină ulitma în calificările probei de 5000 metriViorica Ţigău nu obţine calificarea în finală la săritura în lungime
  • Ora 15Lupte greco-romane, categoria 96 kg – Alin Alexuc e învins în calificări
  • Ora 16Gimnastică artistică, concursurile individuale pe aparate – locul 4 pentru Ponor şi locul 6 pentru Iordache la bârnă; medalie de argint la sol obţinută de Cătălina Ponor

Ziua 12 – Miercuri, 8 august

  • Ora 11.48Kaiac-canoe – Iosif Chirilă termină pe locul 3 în finala B
  • Ora 12AtletismBianca Perie nu prinde finala la aruncarea ciocanului; la 800 metri, Mirela Lavric se califică în semifinale cu al unsprezecelea timp

Ziua 13 – Joi, 9 august

  • Ora 11.30Atletism – Esthera Petre ratează finala la săritura în înălţime; în semifinale la 800 m feminin, Mirela Lavric încheie pe 14
  • Ora 11.30Kaiac-canoe – România termină pe 7 la C2 1000 m, pe 8 la K4 1000 m şi tot pe 8 în finala feminină la K2 500 m

Ziua 14 – Vineri, 10 august

  • Ora 12.33Kaiac-canoe, proba masculină K2 200 metri – Bogdan Mada şi Ionuţ Mitrea se califică în finală

Ziua 15 – Sâmbătă, 11 august

  • Ora 11Atletism – Marius Cocioron încheie pe 39 la 50 km marş, iar Claudia Ştef pe 38 la 20 km marş
  • Ora 12.40Kaiac-canoe – România termină ultima în finala B la K2 200 m
  • Ora 15Lupte libere, categoria 120 kg – Rareş Chintoan intră în calificări cu şanse mici de a prinde sferturile; e învins în optimi

Ziua 16 – Duminică, 12 august

  • Ora 13AtletismMarius Ionescu termină pe locul 26 proba de maraton.

Hai să discutăm. Postează un comentariu:

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s